رفتن به محتوای اصلی
علت مسدود سازی سایت ها

علت مسدود سازی سایت ها

دلیل اصلی فیلترینگ چیست

امروزه کشور های متمدن که کاربرانی فهیم و به روز دارند درگیر مسائل امنیتی فراوانی هستند. مسدود سازی سایت ها اهدافی مختلفی را دنبال می کند.در این پست سعی می کنیم اهداف دولت ها از ایجاد فیلترینگ بر روی اینترنت کشور ها را به صورتی تفصیلی توضیح دهم. مسدود کردن در واقع به معنی عبور از صافی و جدا کردن ناخالصی ها می باشد اما در دنیای اینترنت و فناوری معنای دیگری دارد.در دنیای اینترنت فیلتر کردن به معنی مسدود کردن یک وب سایت یا یک شبکه اجتماعی می باشد.

اهداف مسدود سازی سایت ها در کشور های مختلف

  • جلوگیری از برپایی راهپیمایی های ضد دولتی
  • جلوگیری از انحرافات پورنوگرافی که برای سنین مختلف مناسب نمی باشد
  • تحریم بعضی از سایت هایی که بر علیه دولت مطالبی منتشر می کنند.

در زیر به صورت مختصر به توضیح هر یک از این اهداف می پردازیم.

 

  • جلوگیری از برپایی راهپیمایی و میتینگ (meeting) های ضد دولتی

در سال ۱۳۸۸ مصادف با سال ۲۰۱۱ میلادی در کشور ما به دنبال اعتراضات مردمی بر علیه دولت در ارتباط به نتیجه انتخابات از طریق شبکه های اجتماعی مثل فیسبوک (Facebook) و یوتیوب (Youtube) و سایت های دیگر اجتماعات اعتراضی شکل گرفت که منجر به خساراتی جبران پذیر و جبران ناپذیری به امکان عمومی و مردم شد که ناراحتی بسیاری به دنبال داشت به همین دلیل دولت تصمیم گرفت این شبکه های اجتماعی و سایت ها را فیلتر یا به عبارت دیگر مسدود کند.

  • تحریم بعضی از سایت هایی که بر علیه دولت مطلب منتشر می کنند

بعد از انتخابات و ماجراهایی پیش آمده سایت هایی همچنان وجود داشتند یا به وجود می آمدند که مطالب مختلفی و روایت هایی مختلفی از ماجراهای انتخابات و اوضاع سیاسی و اقتصادی مملکت نقل می کردند که چه سخنان آنان حقیقت داشت و چه حقیقت نداشت باعث تشویش اذهان عمومی می شدند و مردم را دچار دگانگی می کردند.دولت و نظام نیز برای جلوگیری از اینگونه مسائل تصمیم به مسدود سازی اینگونه سایت ها کردند.

  • جلوگیری از انحرافات پورنوگرافی که برای سنین مختلف مناسب نمی باشند

در جوامع امروزی به دلیل در دسترس بودن تکنولوژی های به روز و اینترنت در اکثر منازل ، دسترسی نوجوانان به اینترنت به معضلی برای نظام و خانواده ها تبدیل شده است. دولت ها تصمیم گرفتند برای تحکیم نظام خانواده و جلوگیری از انحرافات نوجوانان و جوانان دسترسی به سایت ها پورنوگرافی را مسدود کنند. در شرایط فعلی با آنکه محدودیت و فیلترینگ ها وجود دارند اما اشخاص به خرید vpn و استفاده از فیلترشکن های مختلف وارد سایت ها می شوند و از هرگونه محدودیت عبور می کنند. اینکه استفاده از vpn کار صحیحی است یا خیر به عهده درک خود شخص و هدف استفاده از آن می باشد.

برای این نوشته 0 نظر ثبت شده است

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا