رفتن به محتوای اصلی
انواع مختلف Vpn ها

انواع مختلف vpn ها

بسیاری از ما روزانه ، ساعات زیادی را به استفاده شخصی و یا کاری از اینترنت اختصاص می دهیم . اگر تاکنون هیچ مسائل از نظر مسائل امنیتی در استفاده از اینترنت خود نداشتید با این حال، اگر من به شما می گویم که اینترنت شما امن نیست چه می گویید ؟ رمز عبور WIFI دارید ، اما VPN چطور ؟ آیا از کسانی هستید که به VPN نیاز دارند؟

 

VPN شبکه خصوصی مجازی است که یک گروه کامپیوتر و یا شبکه های گسسته آن را می سازند. شبکه‌ای که در آن اطلاعات از طریق یک شبکه عمومی مانند اینترنت جابه‌جا می‌شوند اما با استفاده از الگوریتم‌های رمزنگاری و با احراز هویت ، ارتباط اختصاصی باقی می‌ماند.همه کاربران هوشمند اینترنت می دانند که بهترین راه حل برای حفاظت از امنیتشان ،خرید فیلتر شکن است که نه تنها شما را مقابل تهدیدات سایبری در حال رشد در فضای مجازی محافظت می کند بلکه دستیابی تمام مطالب مسدود شده به همراه دسترسی به سایت هایی که محدودیت دسترسی جغرافیایی دارند، را فراهم می کند و اطلاعاتتان را از دسترسی هکر ها و افراد سود جو دور نگه می دارد. از یک دانش آموز گرفته تا یک کارگر یا کسی که می خواهد در کسب و کار خود از اینترنت استفاده کند، همه و همه به وی پی ان نیاز دارند. انواع مختلفی از فیلتر شکن ها وجود دارند. رایج ترین آنها را در ادامه معرفی می کنیم.

فیلتر شکن PPTP

مخفف پروتکل تونل ساز نقطه به نقطه است. همان طور که از نام آنها مشخص است از طریق ایجاد تونلی داده ها را از نقطه ای به نقطه ی دیگر منتقل می کند.این وی پی ان برای کاربران خانگی و برای استفاده در زمینه ی کار و تجارت کاربرد دارد، نیازی به نصب سخت افزار خارجی برای کار کردن با آنها نیست و کاربران تنها با رمز عبوری که از شرکت ارایه دهنده می گیرند ، میتوانند وارد این شبکه مجازی شوند و تنها نیاز به نصب نرم افزاری ارزان دارد. استفاده از این وی پی ان به دلیل سازگاری با سیستم عامل ویندوز ، مک و لینوکس بسیار زیاد بوده است . اما در سیستم عامل مک و IOS ، در آخرین بروز رسانی خود ، پشتیانی از این پروتکل را قطع کرده است چرا که معتقد است ، PPTP در حال حاضر یکی از پروتکل های ضعیف شمرده می شود و توصیه نمی شود. نقطه ضعف PPTP این است که از رمزگذاری پشتیبانی نمی کند و به پروتکل  Point-to-Point وابسته است.

شبکه ی وی پی ان سایت به سایت

به این وی پی ان، وی پی ان روتر به روتر نیز گفته می شود و عمدتآ در شرکت های بزرگ استفاده می شود. واقعیت این است که بسیاری از شرکت ها که دفاتری در هر دو سطح ملی و بین المللی دارند، برای اتصال از دفتر اصلی به دفاتر دیگر از این فیلتر شکن استفاده می کنند. درمدل فوق یک سازمان با توجه به سیاست‌های موجود، قادر به اتصال چندین سایت ثابت ازطریق یک شبکه عمومی مثل اینترنت است. به عبارت ساده تر، VPN های سایت به سایت با ساختن یک پل مجازی به شبکه می پیوندند و باعث حفظ و برقراری یک ارتباط امن و بین شبکه ای می شوند.

vpn سایت به سایت مشابه PPTP، با ایجاد یک شبکه امن کار می کند. اما برخلاف وی پی ان PPTP، در آن مسیریابی، رمزگذاری، و رمز گشایی توسط سخت افزار یا نرم افزاری در روتر مبدا یا مقصد انجام می شود که امنیت آن را بسیار بالاتر می برد.

وی پی ان L2TP

این وی پی ان توسط مایکروسافت و سیسکو ساخته شده است و مخفف پروتکل لایه ای است که از طریق تونل کار می کند . معمولا برای امنیت و رمزنگاری از vpn های دیگری مانند ipsec کمک می گیرد، چرا که خود به تنهایی از هیچگونه رمزنگاری استفاده نمی کند. از نظر ضعف در رمزگذاری این فیلتر شکن با PPTP شباهتی وجود دارد و هر دوی این وی پی ان ها برای تقویت این ضعف به پروتوکل های PPP وابسته اند اما تفاوت آن ها از آنجایی شروع می شود که L2TP داده ها را با به طور کامل و با رعایت محرمانه بودنشان ارائه میدهد.

 

وی پی ان IPsec

IPSec مخفف و کوتاه شده عبارت IP Security می باشد که به مجموعه ای از پروتکل ها اشاره می کند و از تبادل امن بسته ها در لایه ی IP پشتیبانی میکند. IPSec امنیت ارتباطات را در شبکه با کمک سرویس های امن رمزنگاری ایجاد میکند و برای حفظ عملکرد مناسب، فرستنده و گیرنده باید یک کلید عمومی را به اشتراک بگذارند که به واسطه استفاده از پروتکل ”مدیریت کلید” عملی میشود. این پروتکل به گیرنده اجازه میدهد فرستنده را بر اساس امضای دیجیتال تشخیص دهد. دو حالت برای محافظت انتقال داده ها وجود دارد ، حالت حمل و نقل و حالت تونل زنی . در طول روش حمل و نقل، پیام ها در بسته داده رمزگذاری می شود اما در حالت تونل زنی، کل بسته داده رمزگذاری می شود. نقطه ی قوت استفاده از این وی پی ان این است که می تواند برای ارائه یک سیستم امنیتی قوی تر در کنار پروتکل های امنیتی دیگر استفاده شود. نقطه ضعف بزرگ استفاده از این پروتکل ، وقت گیر و گران بودن راه اندازی آن برای مشتری است.

SSL و TSL

لایه ی سوکت‌های امن (Secure Sockets Layer) یا اس‌اس‌ال (SSL)  و TSL که مخفف پروتکل امنیت لایهٔ انتقال است، این دو در کنار هم به شکل یک پروتکل کار می کنند و هر دو برای برقراری ارتباط vpn استفاده می شوند. URL هایی که نیاز به یک ارتباط از نوع SSL دارند با: https به جای:http شروع می‌شوند. از این دو وی پی ان معمولا در سایت هایی که خدماتی ارایه می دهند یا وب سایت هایی که کالاهایی را می فروشند، استفاده می شود. کلاینت اطلاعاتی را که سرور برای برقراری ارتباط نیاز دارد را ارسال می کند سپس سرور اطلاعاتی را که کلاینت برای برقراری ارتباط با استفاده از SSL به آن نیاز دارد را برایش ارسال می کند، بدین گونه اطلاعات دریافتی از سرور ، کلاینت می تواند سرور را احراز هویت کند.

MPLS

پروتکل های MPLS برای استفاده به همراه vpn سایت به سایت ،  بهترین هستند چرا که از انعطاف پذیر ترین و سازگارترین گزینه های موجود است. استانداردهای MPLS باعث سرعت بخشیدن به توزیع بسته ها در شبکه در کنار پروتکل های متعدد می شود. این فیلتر شکن ها ISP-tuned هستند یعنی از یک شرکت خدمات دهنده ی اینترنت یکسان استفاده می کنند، بزرگترین ضعف این وی پی ان ها نصب و راه اندازی سخت آنها در مقایسه با باقی وی پی ان هاست و به همین دلیل از گرانترین آنها به شمار می روند.

فیلتر شکن های ترکیبی

این وی پی ان ها به آن دسته از وی پی ان هایی گفته می شود که از ترکیب MPLS ها و VPN های نوع IPsec ایجاد می شوند. از IPsec بعنوان پشتیبان MPLS استفاده می شوند. IPsec نیاز به نصب قطعه ای در یکی از طرفین ارتباط دارند که معمولا این قطعه در سمت کلاینت(شما) نصب می شود. همانطور که گفته شد ، داده ها ابتدا رمزگذاری می شوند سپس از طریق تونل ارسال می شوند اما MPLS از طریق حامل هایی داده را به مقصد می رسانند. به منظور اتصال این دو VPN، با حفظ امنیت یک دروازه ایجاد می شود تا تونل IPsec در یک طرف را  از بین ببرد و در انتهای دیگر به MPLS وصل شود.

VPN ها ترکیبی در درجه ی اول توسط شرکت ها استفاده می شود ، MPLS مناسب ترین انتخاب برای وب سایت شرکت ها نیست. MPLS ها مزیت هایی زیادی در قابلیت اتصال به اینترنت عمومی دارند اما با این حال هزینه آنها بالا است ، بنابراین با استفاده از vpn ترکیبی میتوان هزینه کمتری پرداخت کرد و از طریق یک سایت از راه دور ،به سایت مرکزی دسترسی پیدا کرد.

تصمیم گیری در خرید vpn

اینکه برای خرید vpn از میان این وی پی ان ها باید از کدام یک را انتخاب کنیم ، به نحوه ی کار و نوع امنیتی که می خواهیم بستگی دارد ، به اینکه چقدر می خواهیم برای امنیتمان هزینه کنیم . زمانی که جواب این سوال ها را بدانیم ، تصمیم گیری کار ساده تری خواهد بود .

برای این نوشته 0 نظر ثبت شده است

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا