رفتن به محتوای اصلی
نکاتی در خرید Vpn قسمت اول

نکاتی در خرید vpn قسمت اول

به دلیل اینکه استفاده از VPN یکی از ساده ترین و بهترین راه ها برای حفظ حریم خصوصی می باشد، افراد زیادی به این سرویس روی آورده اند و باعث ایجاد مجموعه ی زیادی از ارائه دهندگان VPN در دنیا شده اند که هر روز نیز به این تعداد افزوده می شود ، البته استفاده از وی پی ان ، مزایای بسیاری دارد که اگر علاقه ای به داشتن اطلاعات بیشتر در مورد این سرویس دارید به مقاله ی VPN چیست مراجعه نمایید . در هنگام بررسی این سرویس ها، چیزی که در وهله ی اول مهم به نظر می رسد و این است که این سرویس ها با هم مساوی نیستند و نمی توان آن ها را به یک دید نگاه کرد. کاربرد اساسی همه‎ی آن ها یکسان است ولی تفاوت زیادی در خدمات و امکانات در بین این سرویس ها و همچنین ارائه دهندگان دیده می شود.

در حالیکه در این مقاله به بررسی موارد مثبت و منفی هر یک از ارائه دهندگان می پردازیم، راهنمایی های موجود در این مقاله را می توان کمک خوبی در انتخاب سرویس مناسب دانست. البته این سرویس ها با توجه به نیاز شما نیز می توانند ارزش های متفاوتی داشته باشند، اگر شما خارج از ایالات متحده اقامت دارید و از تورنت دانلود می کنید با فردی که هیچ دانلود مهمی از تورنت ندارد و صرفاً جهت دسترسی به شبکه هایی همچون Netflix و Hulu از وی پی ان استفاده می کند باید موارد متفاوتی را باید برای انتخاب سرویس در نظر بگیرید. در اینجا لیستی از مواردی که هنگام انتخاب سرویس باید رعایت کنید آورده شده است:

 

تعهد به حفظ حریم خصوصی کاربران

در حالی که عدم ذخیره ی لاگ های مربوط به فعالیت های آنلاین کاربران مهم ترین عامل امنیت محسوب می شود، از دیگر موارد ارزشمند در انتخاب ارائه دهنده ی VPN احترام به حریم خصوصی است. ( در ادامه به مبحث لاگ ها یا همان فعالیت های کاربران در حالتی که به فیلتر شکن متصل هستند ، خواهیم پرداخت ). به صورت ایده آل ما تمایل داریم که شرکت ها پرداخت ناشناس Bitcoin را پشتیبانی کنند و بتوان با ایمیل های دم دستی که ربطی به هویت افراد ندارند نیز خرید فیلتر شکن را انجام داد. اگر کمپانی ارائه دهنده این سیستم پرداخت را پشتیبانی کند در این صورت مشتریان می توانند از ۱۰۰ درصد ناشناس ماندن خود اطمینان حاصل کنند.اگر در نظر برخی کاربران این میزان حساسیت نیز افراط و زیاده روی محسوب می شود اما به نظر ما می تواند نشان دهنده ی تعهد ارائه دهندگان به حریم خصوصی کاربران باشد.

  • چه میزان اطلاعاتی در هنگام خرید وی پی ان مورد نیاز است؟

برخی ارائه دهندگان VPN با یک آدرس ایمیل و اطلاعات حساب پایه ای راضی می شوند و برخی دیگر آدرس کامل و جزئیات تماس یک فرد را درخواست می کنند. به نظر من هرچه اطلاعاتی که از طرف ارائه دهنده در خواست می شود کمتر باشد بیشتر به نفع حریم خصوصی کاربران است که دلیل آن را در مورد بعدی ، یعنی لیست فعالیت کاربران متوجه خواهید شد.

عدم ذخیر لیست فعالیت های کاربران

از آنجا که یکی از مهم ترین مزیت های سرویس های VPN ناشناس نگه داشتن کاربران در فضای مجازی است، ذخیره کردن لاگ ها یا همان فعالیت های آنلاین کاربران توسط این سرویس ها می تواند یک نقض برای سرویس به حساب آید. اگر لاگ های کاربران توسط ارائه دهندگان سرویس های VPN ذخیره و نگهداری شود، احتمال این وجود دارد که روزی در صورت لزوم آن را در اختیار مقامات دولتی قرار دهند ، پس صادقانه ترین کار این است که سرویس ها تضمین کنند هیچگونه لاگی را برای مدت طولانی ذخیره نمی کنند. و در صورت دریافت احضاریه از دادگاه به منظور تحویل جزئیات فعالیت های یک کاربر خاص این فعالیت ها را ندارد که در اختیار دیگران قرار دهد.

استفاده از تورنت P2P مجاز است یا خیر

گرچه این موضوع برای همه کاربران مهم نیست، اما برای برخی مهم ترین دلیل برای استفاده از سرویس VPN است ، همانطور که در بالا این مورد را مثال زدیم. فاکتورهای مهمی که در اینجا باید در نظر گرفت کشور و مبدا ارائه دهندگان سرویس می باشد و همچنین محلی که سرورهای آن سرویس مستقر شده اند نیز مهم است. حتی اگر یک ارائه دهنده ی فیلتر شکن در کشوری باشد که دستوری از مقامات دولتی مبنی بر نگهداری و حراست از اطلاعات دریافت نکرده (مثل کانادا) هنوز هم ممکن است اگر اجازه دهد که قوانین کپی رایت نقض شوند و دسترسی اطلاعات در همه ی کشورها مجاز باشد دچار دردسر شود.(مثل بسیاری از کشورهای اتحادیه ی اروپا)

  • به دلیل اینکه قوانین حراست از داده ها که در اتحادیه ی اروپا به ارائه دهندگان ابلاغ شده در کشورهای هلند و كشور لوكزامبورگ اجرا نمی شود بسیاری از ارائه دهندگان اجازه ی به کار بردن P2P را در سرورهای مستقر در این دو کشور می دهند.
  • اگر P2P تنها دلیل شما برای استفاده از سرویس VPN است پس ممکن است پراکسی های یا ساکس ها ( Socks ) را به جای استفاده از این سرویس در نظر بگیرید.

موقعیت سرور های فیلتر شکن

 

علاوه بر استفاده از P2P، نکات قابل توجه دیگری در انتخاب مکان سرورها تاثیر گذار است:

یکی از این موارد مربوط به چیزی است که کاربران می خواهند برای دسترسی به آن از سرویس استفاده کنند؛ مثلا برای استفاده از سرویس BBC iPlayer خارج از ایالات متحده نیاز به ارائه دهنده ای دارید که سرورهای آن در کشور آمریکا مستقر شده باشد و یا برای استفاده از BBC iPlayer خارج از انگلستان نیز همینگونه است.

نکته ی دیگر این است که هرچه مکان سرورها از محل زندگی ما دورتر باشد زمان اتصال طولانی تر خواهد شد، مثلا کاربرانی که در اروپا هستند نباید از سرورهای آمریکای شمالی استفاده کنند زیرا در این صورت زمان اتصال بسیار طولانی می شود. برخی از ارائه دهندگان VPN در کشورهای بزرگ زیادی سروردارند مثلا تا ۲۵ کشور که این ویژگی بسیار خوبی برای انتخاب سرویس مورد نظر است اما سرویس های کمی هستند که سرورهای آن ها تا حد زیاد باشد.

برای این نوشته 0 نظر ثبت شده است

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا