رفتن به محتوای اصلی
مخفی سازی آدرس اینترنتی یا IP Address

مخفی سازی آدرس اینترنتی یا IP Address

آیا تا به حال به فکر مخفی کردن  آدرس اینترنتی خود در زمانی که آنلاین هستید بوده اید؟ شاید اگر حریم خصوصی نگران کننده ای نداشته باشید این موضوع برایتان بی معنی باشد.

خب دلایل زیادی وجود دارد که چرا شما باید  آدرس اینترنتی ( IP address ) خود را پنهان کنید همچنین  طبیعتا برای مخفی کردن حریم خصوصی خود حتما نباید دنبال دلیل باشید و بهتر است به دنبال ایده هایی برای این کار باشید. ما در اینجا دلایلی را برای شما در چند سطر توضیح می دهیم؛ اما اول درباره ی اساس واقعی  آدرس اینترنتی صحبت می کنیم تا شما بدانید درباره ی چه چیزی حرف می زنیم.

آدرس اینترنتی یا IP address چیست

IP  در واقعا مخفف عبارت Internet Protocol به معنای پروتکل های اینترنتی بوده و IP Address به معنای نشانی پروتکل اینترنتی می باشد و شبیه به مکان فیزیکی شماست. این آدرس به وب سایت ها و سرویس های مختلف نشان داده می شود و آن ها می توانند از روی آن شهری را که در آن حضور دارید تشخیص بدهند، سرویس های آب و هوا نیز با همین آدرس می توانند شهر شما را ردیابی کنند. برای برخی از شما خواندن این مطلب تا همینجا هم شاید متقاعدکننده باشد که برای مشاهده ی برخی سایت ها به دنبال مخفی کردن آدرس خود باشید.

 

برخی از آدرس های اینترنتی دارای فرمت ۴  بخشی هستند و هربخش توسط نقطه از هم جدا می شود. مثال: ۱۲۳٫۱۲۳٫۱۲۳٫۱۲۳ (این یک مورد بسیار ساده است. این آدرس ها را IPv4 می گویند و همچنین یک سری موارد طولانی تری به نام IPv6 نیز وجود دارد. اما در این پست نمی خواهیم فرق این دو را برای شما توضیح دهیم ) اگر می خواهید آدرس اینترنتی فعلی خود را ببینید کافی ست از طریق گوگل ، کلمه ی What is My IP Address را جستجو کنید تا گوگل وب سایت های زیادی را برای بررسی آدرس اینترنتی شما پیشنهاد دهد.

در بسیاری از شرایط آدرس اینترنتی ظاهری شما همان چیزی است که توسط سرویس ارائه دهنده ی اینترنتی شما (ISP) روی روترتان وجود دارد و برای تمام اعضای خانواده یا محل کار شما یکسان خواهد بود.( باز هم نمی خواهم در مورد روتر ها و ISP و آدرس ها حرفی بزنیم ولی ذکر این نکته نیز لازم بود) بنابرین مثل آدرس فیزیکی که در روی نامه های ارسالی شما وجود دارد با داشتن آدرس اینترنتی به راحتی محل کار یا منزل شما نیز قابل ردیابی خواهد بود.

چرا باید آدرس اینترنتی را پنهان کنید

  • به این مثال توجه کنید:

فرض کنید در جهان فیزیکی در حال راه رفتن هستید و روی کاغذی نشانی منزل را نوشته و به پیشانی خود زده اید، شاید این به نظر مضحک باشد، ولی واقعا شما دوست دارید همه ی کسانی که در اطراف شما هستند بدون اینکه شناختی از شما داشته باشند ، نشانی شما را بدانند؟

این دلیل خود شاید کافی باشد که بگوییم چرا باید آدرس اینترنتی خود را علیرقم اینکه هیچ کار خطرناکی در فضای مجازی انجام نمی دهید مخفی کنید. ضرورت مخفی کردن آدرس اینترنتی یک امر عمومی است و ربطی به اینکه کسی محتوای حریم خصوصی حساس دارد یا نه ، فعالیت های غیرقانونی و خطرناک انجام می دهد و یا ترس از هک شدن حساب های بانکی دارد یا نه ندارد.

 

اما خب برای این دسته از افرادی که گفتیم ضرورت مخفی کردن بیشتر است. اگر شما اوقاتی از روز خود را صرف فعالیت های آنلاین می کنید می دانید که در طول روز گذرتان به چندین وب سایت می افتد و آن ها آدرس شما را می بینند و می توانند فقط با مرورگر وب سایت شما اطلاعات زیادی درباره شما را به دست آورند. برخی اوقات وقتی وارد سایتی می شوید پاپ آپ یا پنجره های تبلیغاتی بالا می آید که شاید گاهی به آدرس اینترنتی شما نیز مربوط باشد و حس کنید که کسی شانه به شانه در حال تعقیب شماست. این احساس خوشایندی نیست و با مخفی کردن آدرس اینترنتی می توانید از شر اینگونه مزاحمت ها نیز خلاص شوید.

 روش مخفی کردن آدرس اینترنتی

بهترین روش برای مخفی کردن آدرس اینترنتی ، خرید vpn و اتصال به آن است. اگر شما تا الان متقاعد شده اید که آدرس اینترنتی خود را مخفی کنید که کاملا تصمیم درستی گرفته اید و نمی خواهید دلایل بیشتری بخوانید پس همین الان به قسمت فروشگاه Pinar VPN مراجعه کنید. یک سرویس VPN و فیلتر شکن به شما امکان دسترسی به یک یا چندین سرور را می دهد که این سرورها به شما اجازه ی مخفی کردن IP را می دهند. اگر شما پس از اتصال اینترنتی به وسیله ی نرم افزار مربوط به VPN به سرویس خود متصل شوید در تمام وب سایت ها به جای IP واقعی شما، IP مربوط به سرورهای سرویس VPN نمایش داده خواهد شد.

  • این مخفی کاری مزیت های زیادی دارد که در اینجا چند مورد را برای شما می آوریم:

ترافیک هایی که توسط سرویس VPN رد و بدل می شود، رمزگذاری شده است و امنیت و حریم خصوصی شما را بیش از پیش حفظ می کند. بسیاری از ارائه دهندگان VPN تضمین می کنند که لاگ های مرور شما را به هیچ وجه ذخیره نخواهند کرد که این برخلاف کاری است که ISP ها انجام می دهند. بنابرین بدون اینکه آنلاین بودن شما ثبت شود می توانید وارد سایت های مختلف شوید. سرویس VPN محل سکونت شما را ماسک می کند ( پنهان می کند ) و به شما امکان دسترسی به سرویس ها و سایت هایی را که در محل زندگی شما مسدود شده اند می دهد و خدمات رسانه ای مختلفی که دارای محدودیت جغرافیایی هستند برای شما قابل دسترس خواهند بود. البته اگر اطلاعات زیادی در مورد VPN نمی دانید به مقاله ی vpn چیست مراجعه نمایید.

 

بررسی مخفی شدن IP شما

اگر شما از یک ارائه دهنده ی خوب VPN استفاده کنید و از طریق کلاینت های نرم افزاری آن ها به اینترنت متصل شوید، IP شما نیز مخفی خواهد شد اما شاید دوست داشته باشید صحت کار سرویس ارائه دهنده ی خود را چک کنید. VPN ها با در نظر گرفتن اهمیت شناخته شده و حتی شناخته نشده ای که دارند ارزش هزینه کردن را دارند اما شاید شما نخواهید پول زیادی را صرف این سرویس کنید. بهترین کار این است که از ipleak.ne استفاده نمایید. این به شما نشان می دهد که IP آدرس شما چیست. از این سایت دوبار استفاده کنید یکی قبل از اتصال سرویس VPN و دیگری پس از آن تا از صحت کارکرد سرویس خود مطمئن شوید. زیرا در استفاده از برخی سرویس ها ممکن است با پدیده ی IP leak یا لو رفتن آدرس واقعی مواجه شوید.

برای این نوشته 0 نظر ثبت شده است

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا