رفتن به محتوای اصلی
تفاوت کانکشن های متن باز با کانکشن های اختصاصی

تفاوت کانکشن های متن باز با کانکشن های اختصاصی

ما یکی از طرفداران بزرگ کلاینت ها یا کانکشن های متن باز (open source ) هستیم ، در حقیقت کانکشن های Open Source ، کد های متن بازی هستند که به صورت آزادانه در دسترس دیگران هستند و همچنین برای برنامه نویسان و کاربران بهترین محافظ در برابر تروجان های امنیتی، جاسوسی های مخفیانه NSA و خیلی چیزهای دیگر می باشند. کدهای متن بسته با کد انحصاری از پیش تعیین شده هستند به عبارت دیگر، به هیچ وجه نمی شود تعیین کرد که چه چیزی به دستورات آن افزود. پس این کدها کاملا به اعتماد شما به شرکت ارائه دهنده بستگی دارند، اگر شما به شرکت های ارائه دهنده اعتماد دارید نیازی به بازنویسی دوباره نیست.

کانکشن های متن باز

OpenVPN تنها پروتکلی است که همه ی ما امنیت آن را قبول داریم و به عنوان مشتریان کلاینت های متن باز یا open source این پروتکل خرسندیم که در همه ی پلت فرم ها قابل دسترس بوده و واقعا دلایل خیلی کمی وجود دارد که سایر پروتکل ها را به این کلاینت ها ترجیح داد. در openvpn فایل های پیکربندی به همراه این سرویس به کلاینت ها داده می شود تا با استفاده از آن به سرویس vpn دسترسی داشته باشند. مشترکین پینار وی پی ان می توانند به خرید vpn از pinarvpn از سرویس openvpn بر روی تمامی پلت فرم های مثل آیفون و گوشی های اندرویدی و کامپیوتر های ویندوزی استفاده کنند.

 

 

از آنجا که کلاینت های متن باز OpenVPN نیاز به فایل پیکربندی دارند که باید توسط ارائه دهنده VPN دانلود شود و وارد کانکشن گردد که نسبت به کلاینت های سفارشی کمی پیچیده است اما راهنمای گام به گام به صورت جزئی در دسترس کاربران قرار می گیرد (تقریبا تمامی ارائه دهندگان وی پی ان این راهنما را ارائه می دهند) . شما با خرید فیلترشکن از Pinarvpn می توانید از راهنمای گام به گام کانفیگ کردن کلاینت openvpn توسط فایل اختصاصی پیکربندی پینار بهره مند شوید.

کلاینت های اختصاصی ( Custom Client )

خوشبختانه تقریبا تمامی ارائه دهندگان VPN راهنمای گام به گام و فایل پیکربندی مورد نیاز برای راه اندازی و نصب سرویس خود را در قالب کلاینت های OpenVPN عرضه می کنند، اما بسیاری دیگر نیز ترجیح می دهند کانکشن اختصاصی خود را ارائه دهند. علاوه بر نصب آسان، فایل پیکربندی ضروری در خود کلاینت قرار داده شده است، بسیاری از ارائه دهندگان ویژگی های اضافه ای را به کلاینت می افزایند. دو مورد از بهترین و مفیدترین ویژگی ها شامل VPN kill switch و DNS leak protection است.

  • VPN kill switch

این ویژگی تضمین می کند که شما همیشه توسط سرویس VPN محافظت خواهید شد، یعنی اگر اتصال اینترنت شما قطع شد اتصال سرویس فیلتر شکن شما نیز قطع خواهد شد. گاهی اوقات این ویژگی به صورت نامحسوس کار خود را انجام می دهد

  • DNS leak protection

از نظر تئوری ارائه دهنده ی سرویس فیلتر شکن شما باید هنگام اتصال با وی پی ان تمامی ملزمات DNS را اداره کند، اما گاهی اوقات یا کامپیوتر شما یا سرورهای ارائه دهنده می تواند برخی از ملزمات و نیازمندی ها را اشتباه بگیرد بنابرین با ملزمات پیش فرض ISP جایگزین شده است.

ویژگی های مفید openvpn در کلاینت های اختصاصی

  • Configurable encryption

اگر ارائه دهنده ی VPN سطوح مختلف رمزنگاری را ارائه دهد، پیکربندی آن با استفاده از فایل stock مربوط به OpenVPN به شما به صورت دستی اجازه ی انتخاب نوع رمزگذاری را خواهد داد. بدیهی است که اگر همچین گزینه ای درون خود کلاینت وجود داشته باشد کار شما آسان تر خواهد شد،

  • Port forwarding

وقتی که به همراه دیوار آتشین (فایروال) از سرویس VPN استفاده می کنید، ویژگی Port forwarding می تواند بسیار مفید باشد.اما دوباره این باعث می شود شما در اینترنت قابل مشاهده باشید و بنابرین باید با احتیاط استفاده کنید. یک استثنایی در این میان وجود دارد و مربوط به فوروارد پورت TCP port 443, می باشد، این پورت ترافیک یکسانی با پورت استاندارد HTTPS  (https://) دارد .روت کردن (مسیریابی) ترافیک VPN با استفاده از پورت ۴۴۳ استفاده ی شما از VPN را مخفی می کند، مسدود کردن پورت ۴۴۳ موجب ازکارافتادن اینترنت می شود بنابراین به ندرت این کار انجام می شود. و این کار موثری برای دور زدن محدودیت های دیوار آتش می باشد.

کلاینت های سفارشی VPN اغلب مزیت های متمایزی را نسبت به کلاینت معمولی OpenVPN ارائه می دهند، اما این نکته را نمی توان انکار کرد که این کلاینت ها همواره متن بسته هستند و open source محسوب نمی شوند.

 

آیا نوع کلاینت مهم است

در مورد کلاینت های VPN، طبق مشاهدات ما، تاحدودی میزان پشتیبانی از کلاینت های متن باز زیاد است. چیزی که وجود دارد این است که ارائه دهنده ی VPN شما، در هر صورت دسترسی کاملی به ترافیک اینترنتی شما خواهد داشت، که طبیعت سرویس VPN است. تونل رمزگذاری شده فقط پلی میان شما و سرورهای VPN شماست. بنابرین ارائه دهنده ی VPN شما می تواند آن چه را که سرورهایش وارد تونل می کنند ببیند. شما می توانید نحوه تنظیم openvpn در آیفون را در بخش آموزش پینار وی پی ان مشاهده کنید. به نظر می رسد نگرانی در مورد امنیت کلاینت نباید وجود داشته باشد و در هر صورت شما باید به ارائه دهنده ی خود اعتماد کنید و اینجا باز هم اهمیت ذخیره ی لاگ ها توسط ارائه دهنده مطرح می شود که ارائه دهندگان مجبور نیستند آن را نگهداری کنند.

برای این نوشته 0 نظر ثبت شده است

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا