رفتن به محتوای اصلی
1-800-987-654 admin@totalwptheme.com
نحوه کارکرد پراکسی سرور ها

نحوه کارکرد پراکسی سرور ها

proxy-server

پراکسی چیست؟

تعریف ساده پراکسی در واقع یک ارتباط بین کامپیوتر شخصی شما و یک سرور می باشد که آن سرور بعد از ارتباط شما به آن ، شما را به دنیای اینترنت متصل می سازد. در واقع رفت و برگشت اطلاعات به این صورت می باشد که ابتدا درخواست باز کردن یک سایت در اینترنت از کامپیوتر شما به سرور فرستاده شده و سپس سرور به اینترنت میفرستد و دریافت اطلاعات همین مسیر را به صورت برعکس طی می کند. در واقع پراکسی یک ارتباط غیرمستقیم شخص با دنیای اینترنت می باشد.

مرحله کار پروکسی به طور دقیق به چه صورت می باشد؟ این سوال ماهیت اصلی نحوه کارکرد پروکسی سرور ها رو برای ما مشخص می کند. در واقع وقتی شخص درخواست یک فایل متنی و یا تصویری رو از اینترنت دارد وقتی از طریق پراکس به اینترنت متصل شده است ، ابتدا این درخواست به سرور پراکسی ارسال می شود. اگر سرور پراکسی فایل مورد نظر را در حافظه خود داشته باشد این درخواست دیگر به اینترنت ارسال نمی شود ولی در صورتی که فایل در پراکسی سرور موجود نباشد ، پراکسی سرور درخواست را به سرور های دیگر موجود در اینترنت ارسال می کند و سپس پس از دریافت فایل ، آن فایل را به برای دفعات بعدی در حافظه خود برای مدتی ذخیره میکند و فایل را در اختیار کاربر قرار می دهد.

استفاده از Web Proxy Server برای دریافت فایل‎ها و صفحات وب:

همانطور که گفته شد سرورهای پراکسی فایل های درخواستی کاربران بعد دریافت از سرور های دیگر در خود ذخیره می کنند که این بسایر مفید می باشد. دلیل مفید بودن ذخیره فایل زمانی مشخص می شود که علاه بر یک کاربر ، کاربران دیگر نیز درخواست همان فایل را داشته باشند. در این صورت پراکسی سرور که آن فایل محبوب را در خود ذخیره کرده به سرعت فایل را در اختیار کاربران دیگر قرار می دهد و دیگر نیازی به درخواست مجدد از سرور های دیگر اینترنتی ندارد.

 

در واقع درخواست کاربر که به نام کلاینت شناخته می شود ابتدا به صورت URL به سرور پراکسی ارسال می شود و سرور پراکسی بعد از دریافت  فایل از سرور های دیگر ، آن فایل را در خود ذخیره ( CACHE) میکند. حال اگر کاربران بعد درخواست همان فایل هایی را بدهند که کاربران قبلی درخواست آن را قبلا ارسال کرده بودند ، در این صورت پراکسی سرور که در ابتدا کش های خود را بررسی می کند به راحتی فایل را در اختیار کاربران بعدی قرار می دهد. پراکسی سرور ها فایل های کم طرافدار را حذف کرده تا حافظه خود را با حفظ فایل ها پر طرفدار خالی کنند.

استفاده از سرورهای پروکسی وب برای محدود کردن یا رفع مسدودیت ترافیک اینترنتی:

پراکسی سرور دو نوع کاربرد دارند:

  • کاربرد برای شرکت های ارائه دهنده اینترنت
  • کاربرد کاربران خانگی
  1. کاربرد برای شرکت های ارائه دهنده اینترنت:

پراکسی سرورها به شرکت های ارائه دهنده اینترنت این امکان را میدهند تا تا علاوه محدود کردن اینترنت کاربران خود بتوانند امنیت اطلاعات ورودی و خروجی کاربران به اینترنت را تامین کنند.

  1. کاربرد برای کاربران خانگی :

برای کاربران خانگی پراکسی سرور های کاربرد های دیگری دارند که از جمله آن های می توان به عبور از محدودیت های اینترنتی و تغییر آیپی شخصی خود به آیپی سرور پراکسی اشاره کرد. در پراکسی سرور برای کاربران خانگی به مانند یک VPN عمل کرده که با عبور از یک تونل امن علاوه بر تامین امنیت اطلاعات کاربران یک اینترنت بدون محدودیت را برای آن ها فراهم می کند. از معروف ترین های پراکسی سرور ها می توان به کریو و VPN PPTP و VPN L2TP اشاره کرد که می توان به خرید vpn از pinarvpn به این پراکسی سرور های ایمن که توسط پینار وی پی ان میزبانی می شوند دسترسی پیدا کرد.

خرید فیلترشکن پراکسی

با استفاده از پراکسی وقتی وارد یک سایت می شوید ، آن سایت فقط آیپی آدرس سرور پراکسی را مشاهده می کند و ip address اصلی کامپیوتر شخصی شما پنهان باقی می ماند.در این میان سرویس دهنده پراکسی به شما از آیپی واقعی کامپیوتر شما مطلع می باشد و به صورت پیشفرض سرویس دهنده پراکسی هیچگونه لاگی را نباید از شما در سرور های خود ذخیره کند.

سرور های پراکسی دهنده قابیلت رمزگذاری مختلف بر روی اطلاعات شما برای تامین امنیت شما دارند که در سرور های مختلف این رمزگذاری ها و تامین امنیت ها مختلف می باشد.

برای این نوشته 0 نظر ثبت شده است

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا