رفتن به محتوای اصلی
ترکیه Vpn و Tor را مسدود کرد

ترکیه vpn و tor را مسدود کرد

Tor یا تورنت چیست ؟

وب سایتی که میزبان بسته نرم افزاری مرورگر تورنت می‌باشد، کاربران را قادر به گشت و گذار در وب از طریق شبکه‌های گمنام می‌کند. تورنت از راه ‌های موثر برای دور زدن سانسور و محدودیت ها است، پس تعجب آور نیست که دولت ترکیه تلاش کند تا دسترسی کاربران به آن محدود و مسدود شود. دسترسی مستقیم به شبکه Tor و برخی از خدمات VPN در ترکیه مسدود شده است. دولت ترکیه در اوایل ماه نوامبر طی وضع یک قانون از ISP های محلی خواسته است تا از دسترسی کاربران به شبکه Tor و ده ها شرکت خدمات دهنده ی VPN ممانعت به عمل اورند. اسامی شرکت های خدمات دهنده ی فیلتر شکن که مسدود شده اند به شرح زیر است :

Hotspot Shield، VPN Master ، سایفون ، Zenmate VPN ، TunnelBear ، Zero ، IPVanish ، Express VPN ، PIA و  Vypr VPN

البته Tor هنوز با برخی از تنظیمات و پیکر بندی ها کار می کند. ISP های ترکیه ( ارائه دهندگان اینترنت ) استفاده از Tor را همراه تنظیمات پیش فرض آن مسدود کردند. اما کاربران هنوز هم می توانند با استفاده از اتصال از طریق ترفند ها به طور ناشناس به شبکه وصل شوند .این عملیات بسیار پیچیده است، و لیست ترفند های قابل استفاده در اینجا ذکر نشده اما کاربران می دانند که برای پیدا کردن لیست سرورهای بسته نشده باید چه کنند.

دولت ترکیه استفاده از vpn و فیلتر شکن و همچنین Tor ( تورنت ) را به صورت مقطعی برای کاربرانش مسدود کرد که دلایل آن در این مقاله گفته شد

 

در چند سال گذشته، دولت ترکیه دسترسی به چندین سرویس آنلاین را مسدود کرده است. اولین ممنوعیت علیه توییتر شد، انهم زمانی که دولت فهمید که دانش جویان شهرهای بزرگ ترکیه با استفاده از شبکه های اجتماعی برای اجتماع و اعتراض علیه دولت استفاده می کنند. ترکیه به تدریج در حال کشیدن دیواری (مانند چین) بین خود و محیط بیرون است. همانطور که دولت قدرت بیشتری به دست آورد و تظاهرات متوقف شد، ممنوعیت استفاده از سایت ها بیشتر و بیشتر شد. به عنوان مثال، در سال ۲۰۱۴، ترکیه توییتر و یوتیوب را پس از اینکه یک فرد ناشناس صدای ضبط شده ی نخست وزیر آن وقت (رئیس جمهور فعلی) اردوغان را منتشر کرد که، به فرزندش می گفت که قبل از شروع تحقیقات پلیس باید از شر مبلغ زیادی پول خلاص شوند، مسدود کرد. در طول تابستان، دولت ترکیه فیس بوک، واتس اپ، توییتر , یوتیوب را برای جلوگیری از معترضان ضد دولتی جهت جمع آوری و حمایت از کودتای نظامی شکست خورده مسدود کرد. از آنجایی که دولت خبرنگاران ضد دولتی و ایستگاه های تلویزیونی را سرکوب کرده بود ، می توانست کنترل جریان اطلاعات در داخل کشور را بدست بگیرد.

در ماه اکتبر، پس از این که یک گروه هکر اطلاعات مبنی بر اینکه حزب اصلی ترکیه یک ارتش ترولی برای حمله به مردمی که در فضای مجازی از دولت انتقاد می کردند ایجاد کرده را فاش کردند، ترکیه دسترسی به دراپ باکس، Github و وان درایو را مسدود کرد. در ماه نوامبر نیز، دولت دسترسی به واتس اپ، توییتر، یوتیوب و فیسبوک را همزمان با دستگیری چندی از کاربران آنها به عنوان اعضای اپوزیسیون مجددا مسدود کرد. با توجه به اتفاق هایی که در این نزدیکی ها از ترکیه شنیدیم مانند دیروز که اولین روز سال ۲۰۱۷ میلادی بود و باز هم اتفاقی ناگوار افتاد که بیش از ۲۵ نفر جان خود را از دست دادند ، می توان کمی به آن ها حق داد تا کمی سخت گیرانه تر عمل کنند و همچنین اگر شما ساکن ترکیه هستید در هنگام خرید vpn کمی بیشتر دقت کنید.

برای این نوشته 0 نظر ثبت شده است

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا