رفتن به محتوای اصلی
تفاوت TCP و UDP در Openvpn

تفاوت TCP و UDP در Openvpn

OpenVPN می‎تواند بر روی ترانسپورترهای TCP (پروتکل کنترل انتقال‎ها) و UDP (پروتکل داده‎های کاربر) اجرا شود. انتخاب هریک از این پروتکل‎ها مسائل فنی بسیاری را به دنبال دارد که مربوط به مسائل پشت پرده‎ی سرویس‏ دهی ارائه‎دهندگان VPN است. با این حال برخی از ارائه‎دهندگان VPN ترجیح می‎دهند که در زمینه‎ی انتخاب پروتکل‎ها به کاربران حق انتخاب بدهند، دلیل آن‎ها از این کار این است که هر دو پروتکل مزایا و معایبی دارند و انتخاب آن کار سختی می‎باشد و بستگی به این دارد که چه اینترنتی مورد استفاده‎ی کاربر بوده و افراد بیشتر به دنبال سرعت هستند یا امنیت.

تفاوت پورت های TCP و UDP در Openvpn

به طور کلی TCP پرکاربردترین پروتکل اینترنتی است که خطاها را تصحیح می کند و به عنوان پروتکل stateful شناخته شده است. هر وقت کامپییوتری با استفاده از TCP بسته‎ی شبکه ارسال کند، منتظر تایید ارسال می ماند و اگر ارسال تایید نشد دوباره می فرستند و در صورت ارسال بسته ی بعدی را می فرستد. این یعنی که بسته ها به صورت ضمانت شده ای تحویل داده می شوند و این باعث قابل اعتماد  بودن پروتکل ها می شود اما به علت سربار بودن بسته های ارسالی و انتظار برای تایید آن سرعت کاملا آهسته است. UDP به عنوان پروتکل stateless معرفی شده است، هیچ تصحیح یا ارسال مجددی در ارسال بسته ها نداشته و همین موجب افزایش سرعت آن بوده و قابلیت اطمینان آن را کمتر می کند. پس می توان چنین برداشت کرد که افرادی که به دنبال امنیت بیشتر هستند برای مثال پرداخت های بانکی را از طریق اینترنت انجام می دهند از پورت TCP و افرادی که سرعت برای آن ها اهمیت بیشتری دارد به عنوان مثال از بازی های آنلاین استفاده می کنند ، پورت UDP می تواند گزینه مناسبی برای آن ها باشد.

با این حال، TCP واقعا چقدر آهسته عمل می کند و اتصال آن در عمل بستگی زیادی به سایر فاکتورهای شبکه دارد که فاصله مهم ترین فاکتور است. اگر فاصله ی شما از موقعیت سرور فیلتر شکن بیشتر باشد بسته های اینترنتی TCP راه طولانی تری را طی می کنند تا به شما برسند، بنابرین سرعت اتصال کاهش می یابد. اگر به سرور ارائه دهنده نزدیک باشید در کنار قابلیت اطمینان بالا سرعت خوبی را نیز دریافت خواهید کرد.

 

وقتی شما به یک وب سایت امن متصل می شوید اتصال شما توسط رمزگذاری SSL محافظت می شود. شما می توانید بگویید که علت امن بودن این وب سایت آن است که URL یا آدرس آن با https:// شروع می شود و در مستطیل مربوط به آدرس در مرورگر سمت چپ علامت قفل بسته دیده می شود. معمولا بانک ها و فروشگاه های آنلاین برای حفط امنیت و جلوگیری از جاسوسی در حساب کاربران از این رمزگذاری ها استفاده می کنند. SSL مانند یک دیوار سنگی که برای امنیت اینترنتی است ، محسوب می شود و هرگونه تلاشی برای شکستن امنیت آن با شکست مواجه می شود، زیرا SSL روی پورت TCP port 443 اجرا می شود. نکته ی جالب در مورد OpenVPN ای که در حال اجرا بر روی TCP port 443 راه اندازی شده است، این است که ترافیک OpenVPN به دنبال اتصال سازمان یافته ی SSL خواهد بود. برای دور زدن سانسورهای اینترنتی ایده آل است زیرا:

  • بقدری که OpenVPN از SSL به صورت سازمان یافته و منظم استفاده می کند شناسایی آن کار هرکسی نیست.
  • مسدود کردن آن از طریق هر اینترنتی تقریبا غیرممکن است.

حال که در مورد از کاربرد و وظیفه ی TCP Port 443 مطلع شده اید ، حتما دلتان می خواهد که این حالت را امتحان کنید ، برخی کانکشن های سفارشی وی پی ان به شما اجازه ی انتخاب TCP port 443 را می دهند یا اغلب اجازه ی پیکربندی دستی را می دهند که بهتر است قبل از خرید وی پی ان ، از ارائه دهنده ی خود اطلاعات دقیقتری از این مورد بگیرید.

 

برای این نوشته 0 نظر ثبت شده است

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا