رفتن به محتوای اصلی
دیوار آتشین یا فایروال قسمت اول

دیوار آتشین یا فایروال قسمت اول

دیوار آتشین یک نرم افزار یا سخت افزار سیستماتیک است که به منظور جلوگیری از دسترسی غیرمجاز به رایانه‎ی شخصی و شبکه‎ی اینترنتی طراحی شده است. در واقع فایروال خط مقدم جنگ با دشمن های مخرب مثل ویروس ها و هکر ها می باشد.

هربار که به اینترنت وصل شوید کامپیوتر شما با یک سری برنامه‎ها مواجه می‎شود که هدف آن‎ها نفوذ به دستگاه و سرقت اطلاعات شخصی، ارسال ایمیل‎های اسپم به شما و… می‎باشد. سیستم فایروال همانند یک درب ورودی هوشمند عمل کرده که تمامی داده های ورودی و خروجی را کنترل می کند و در نتیجه با مسدود کردن داده های مشکوک راه نفوذ هکر ها را مسدود می کند. دیوار آتشین باید به گونه ای عمل کند تا علاوه بر مسدود سازی داده های مشکوک اجازه دسترسی کاربر به داده های اینترنتی را بدهد.

مقایسه ی سخت افزار و نرم افزار فایروال

فایروال یا دیواره آتشین می تواند به صورت یک نرم افزار بر روی سیستم شما نصب شود یا اینکه به صورت یه قطعه سخت افزاری در کنار کامپیوتر شما باشد. در بعضی از موارد از ترکیب نرم افزار دیواره آتشین به همراه قطعه سخت افزاری آن استفاده می شود. معمولا سخت افزار ها درون روتر قرار میدهند. وقتی اتصال شما به اینترنت از طریق روتر باشد ، دیگر مهم نیست از طریق کامپیوتر به اینترنت وصل شده اید یا موبایل ، در این صورت فایروال موجود در روتر از دیواس شما محافظت می کند.

 

در اکثر نسخه های ویندوز مثل ویندوز XP و ویندوز ۷ ، ۸ ، ۱۰ به صورت پیش فرض فایروال ویندوز وجود دارد. این دیواره آتشین پیشفرض ویندوز قدرت کمی دارد چون بر داده های خروجی نظارتی ندارد. برای نظارت کامل بر داده های ورودی و خروجی نیاز به نرم افزار های آنتی ویروس می باشد.

بررسی پکیج داده های ورودی و خروجی به شبکه توسط فایروال

برای اینکه دیواره آتیشین به خوبی بتواند ازسیستم شما محافظت کند باید تمامی داده های ورودی و خروجی مثل آدرس اینترنتی فرستنده و گیرنده و اطلاعات رد و بدل شده از پورت های UDP و TCP به طور کامل توسط فایروال بررسی شود. فایروال برای داده های ورودی و خروجی به کامپیوتر شما از طریق پورت های مختلف قوانینی تعیین می کند. اگر داده های ارسالی و دریافتی از این قوانین پیروی نکنند توسط فایروال رد شده و امنیت کامپیوتر شما تامین میشود. فایروال های نصبی مانند فایروال های آنتی ویروس ها را می توانید تعیین کنید کدام از نرم افزار های کامپیوتر شما را تحت پوشش قرار دهند.برای مثال آدرس های اینترنتی ورودی و خروجی و داده های ارسال و دریافتی توسط یه نرم افزار خاص را می توان تحت پوشش فایروال خاص قرار داد.

 

فایروال سیسکو یکی از فایروال هایی هست که به صورت نرم افزار و سخت افزاری موجود می باشد.این فایروال نیز همانند همه دیواره های آتشین داده های ورودی و خروجی از طریق اینترنت را کنترل می کند. همچنین این فایروال قابلیت ایجاد یک تونل امن جهت ارتباط با اینترنت را می تواند فراهم کند. این تونل امن که همان VPN می باشد به نام Cisco Any Connect شناخته می شود که قابلیت نصب بروی موبایل و کامپیوتر را دارا می باشد. با خرید vpn از پینار وی پی ان می توانید از Cisco Any Connect بر روی موبایل و کامپیوتر خود استفاده کنید.

برای این نوشته 0 نظر ثبت شده است

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا